Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /data/www/14998/psaci_cz/microsonic/wp-includes/plugin.php on line 546

Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /data/www/14998/psaci_cz/microsonic/wp-includes/plugin.php on line 546
Bordel v notifikačních ikonkách připojení G E 3G H |

Bordel v notifikačních ikonkách připojení G E 3G H

Chtěl jsem si udělat jasno v tom co znamenají různá písmenka značící rychlost připojení k internetu v chytrých mobilech. Předpokládám, že by to zajímalo i spoustu dalších lidí, ale ač si myslím, že jsem dobrý googlič, tak jsem v češtině žádné relevantní informace nevygooglil. Mobilní telefony s připojením k internetu používám již několik let a tak si nemyslím, že bych se v této problematice úplně neorientoval. Překvapením pro mě bylo, že spousta lidí v tom tápe, o čemž mne utvrdil nedávný článek o lidech s iPhony, kteří si myslí, že frčí na 4G!?… Podle mého je to s rychlostí a ikonami následovně; seřazeno od nejpomalejšího připojení k nejrychlejšímu:

G > E > 3G > H

přičemž

 • G značí připojení GPRS (tedy 2.5G)
 • E značí připojení Enhanced GPRS neboli EDGE (tedy něco jako 2.75G)
 • 3G značí UMTS
 • H značí HSPA (tedy 3,5G, někdy také označované jako 3G+)
Neříkám, že vše je tak jak jsem vydedukoval, může to být zcela jinak a v tom případě prosím o opravu v komentářích.
 • Anonymní

  Ono je to s těmi technologiemi složitější, zase nic není tak jasné, jak se zdá, ale písmenka odpovídají. G a E je jasné, to jsou staré technologie. Pak přišlo teda 3G, což je UMTS, ale ono je to odvozené od WCDMA nebo čeho. Má to nějaká standardní data, takže se všemu říká 3G a pak přišli s těmi HSPA datovými technologiemi, které se dělí ještě na HSDPA a HSUPA, kde D je download a U je upload. A ne všechny telefony s H mají i ten rychlý upload, ale to se dá dohledat třeba na mobilmanii v katalogu. Mj. iOS ukazuje jen 3G i tam, kde je HSDPA.

 • M.

  Máš to dobře, takže v tom máš pořádek :) Jen dodám, že HSDPA je jen nadstavba pro download, pak je HSUPA nadstavba pro upload, zkráceně se proto používá HSPA, pro obojí. Všechny české sítě podporují HSPA. Pak je ještě HSPA+, to je nadstavba nadstavby :) to je rychlejší HSPA a touto sítí v česku disponuje pouze T-Mobile.

  • Anonymní

   Díky. O tom HSPA jsem přemýšlel, ale podle Wiki je to HSUPA zase řazeno o stupeň dál, než HSDPA, tak mě to zmátlo. Ale myslím že by bylo lepší přepsat to na HSPA, jdu na to :)

 • http://twitter.com/pawlikvit Vít Pawlik

  Zlatá Nokia. Tam mám anténka -> E -> 3G -> 3.5G :D