Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /data/www/14998/psaci_cz/microsonic/wp-includes/plugin.php on line 546

Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /data/www/14998/psaci_cz/microsonic/wp-includes/plugin.php on line 546
#LumiaWeek – day number seven |

#LumiaWeek – day number seven

Do posledního příspěvku o mém soužití s přístrojem Nokia Lumia 800 jsem si připravil popis HW, porovnání s Nokia N9 a shrnutí nabytých zkušeností. Let’s go:

Přestože jsem z počátku měl výhrady k uspořádání hardwarových tlačítek, hlavně k tlačítku POWER, po čase jsem zjistil, že je naopak rozmístění opravdu promyšlené. Na mém telefonu HTC 7 Trophy je zapínací POWER tlačítko umístěné na horní hraně telefonu. Telefon je to však menší a tak se dá zapnout jednou rukou, která telefon zároveň i drží. Pokud by se o to člověk pokusil u Lumie tak by nepochodil – je větší a těžko se při normálním držení telefonu na horní hranu dosahuje. Byly by potřeba dvě ruce a to je špatně (toto bohužel nepochopili tvůrci telefonu Verzo Kinzo, o něm ale možná až jindy, pokud vůbec). Na lumii je power tlačítko umístěno na pravém boku pod tlačítky ovládání hlasitosti a lze jej jednoduše stisknout palcem. Dávám plus za promyšlenost.

Co se týká samotného tvaru celého telefonu, tak ten je takřka dokonalý. Z mého pohledu se však i zde vyskytují zásadní chyby: ostré hrany, krytka konektoru microUSB (krytku na miniSIM naopak obdivuji, je úžasná!), za nevyhovující zároveň považuji umístění reproduktoru a fotoaparátu. Pojďme si ke každému z výše jmenovaných problémů něco povědět.

Z čelního pohledu se Lumia zdá jako překrásný oblý telefon, který musí každému padnout do ruky. O to horší je pak překvapení, když narazíte na ostré hrany oddělující čelní a horní (popřípadě i spodní) části telefonu. Je opravdu nepříjemně ostrá a až neúměrně kontrastuje se zaoblením telefonu včetně úžasně zpracovaného displeje po jeho levé a pravé straně.

Pokud se jedná o krytku telefonu, tak ta v případě nabíjení nebo připojení mobilu k PC hloupě kouká nahoru podél kabelu a v mém případě již nějakou dobu používaného přístroje se i podivně kinklá. Celkový dojem to silně kazí.

Umístění reproduktoru na spodní stranu telefonu se mi opravdu nelíbí, jsem zvyklý relaxovat s mobilem v posteli a nebo ráno pročítat zprávy a tweety v poloze na zádech s telefonem položeným na hrudniku a puštěnou hudbou. V případě Lumie mohu na hudbu zapomenout, protože zvuk z telefon s reproduktorem přitisknutým na tělo nelze rozumně poslouchat.

Umístění fotoaparátu na zadní straně telefonu bych rovněž uvítal přemístit více k horní části, neboť při držení telefonu jako telefonu (ne při držení telefonu jako fotoaparát) a zapnutí focení na obrazovce vidím tak akorát své prsty. To se mi s mým Trophy nestává, má čočku fotoaparátu výš a ještě je příjemně oddělený výstupkem, takže člověk snadno pozná kam prsty nestrkat i po hmatu.

Tolik k líbí/nelíbí a nyní něco málo o rozdílech mezi Nokia Lumia 800 a Nokia N9. Telefony jsou na první pohled totožné, liší se však v poměrně zásadních detailech. N9 oproti Lumii nemá hardwarové tlačítko fotoaparátu a ani senzorová tlačítka pod displejem. Naopak se pyšní jakousi „stavovou diodou“ v levém spodním rohu pod displejem a přední kamerkou. Ta je umístěná v pravém spodním rohu pod displejem. Měl jsem možnost otestovat N9 krátkou dobu, ale i tak jsem si všiml rozdílů v SW výbavě a funkčnosti. Můj osobní pocit je takový, že systém Meego, který je defaultně v N9 obsažen, je ještě o něco málo lepší než systém Windows Phone z Lumie. Řekl bych tak o půlkrok až o krok lepší :) Doufám, že tento náskok Meega Microsoft ve spolupráci s Nokií brzy dožene.

Abych ve stručnosti shrnul své týdenní soužití s tímto špičkovým mobilem, tak by zřejmě stačilo, abych řekl – pokud chcete rychlý, nadupaný, cool telefon, tak do Lumie jděte. Na internetech se dá sehnat již pod 7 tisíc a to je dle mého ideální a maximální přípustná cena. S telefonem jsem byl velmi spokojen, žádné negativní zážitky typu nečekaně vybitá baterie a podobně se nekonaly. Pokud bych se rozhodoval v dnešní době pro nový telefon, pak Nokia Lumia 800 by byla jedním z horkých favoritů. Děkuji @O2_cz za zapůjčení.